| NYHEDER |
| INFORMATION |
| RESSOURCER |
|
|
|
 |
| Til Lands |
07.10.08 kl. 15:06
Vejdirektoratet strammer op Vejdirektoratet tager ved lære af uheldig oplevelse for blokvognstransport I går skrev vi om en blokvognstransport, der måtte indstille transporten ved Mørkøv, fordi der var et vejarbejde i gang ved en jernbaneoverskæring. Chaufføren havde ellers tjekket ”trafikken” en ekstra gang inden han kørte hjemmefra.
Den uheldige oplevelse – der ikke er enestående – får nu Vejdirektoratet til at overveje praksis og procedurer i forbindelse med informationer om vejarbejde.
Specialkonsulent Jan M. Jansen, Vejdirektoratet siger:
- Vi har selvfølgelig undersøgt forløbet omkring det pågældende vejarbejde, da det åbenlyst har konsekvens for trafikanterne. Jeg har fået bekræftet hos Banedanmark, at arbejdet udføres af dem og er aftalt med kommunen og politiet. Men desværre har arbejdet ikke har kunnet færdiggøres i weekenden.
Banedanmark oplyser om vejarbejdet på deres hjemmeside – men data når ikke videre til trafikken.dk.
Jan M. Jansen forklarer, hvorfor informationen ikke nåede videre til Vejdirektoratets hjemmeside http://www.trafikken.dk :
- Vejdirektoratet får ikke nødvendigvis oplysninger om arbejder på vejnettet, hvis Vejdirektoratet ikke er involveret. Men vi har naturligvis taget ved lære af situationen og vil fremover tilføje Banedanmark på listen over interessenter på vejnettet, hvor oplysninger om fremkommeligheden på forhånd skal hentes jævnfør bekendtgørelsen.
Vejdirektoratet har også opfordret Banedanmark til at melde alle anlægsarbejder, der har indflydelse på trafikken, til politiets transportkontorer, der udsteder særtransporttilladelser.
- Så vil det indgå i tilladelsesgrundlaget. Det er Vejdirektoratets politik at levere service til vejbrugerne, det gælder også særtransporter, og til stadighed at lære, hvad vi kan gøre det bedre, slutter specialkonsulen Jan M. Jansen.
|
| |
|
 |
| |
| Fra Trans Inform |
| Sommers hjørne |
Dronningerige Læs mere |
| |
| Tema |
Krone lancerer nyheder Stigende krav til støjfrit materiel er på vej. Ny presenningsløsning sparer dyrbar tid.
Læs mere
|
| |
Sikkerhed og økonomi går hånd i hånd Continental fortsætter udviklingen af nye dæk og præsenterer ny dæk-generation. Læs mere
|
| |
Nye behov skaber nye produkter Linktraileren er en udfordring for producent af bagsmæklifte. Zepro har et godt bud på en løsning.
Læs mere
|
| |
Tippeladstrailer på slankekur Den nye Kel-Berg tipper har tabt et par hundrede kilo.
Læs mere
|
| |
Broshuis først med specialdesignet vingetrailer Vindmøllerne bliver større og det smitter af på transportmateriellet.
Læs mere
|
| |
| Månedens Køretøj |
Maskintrailer til både let og groft brug Goldhofer med styrende aksler er en ren Rolls-Royce-løsning. Læs mere
|
| |
AMT suger interessen til sig Veludstyret tippeladssættevogn til transport af løsvarer.
Læs mere
|
| |
Nooteboom klarer det grove Specialtrailer kan både anvendes til stort og småt. To registreringer gør Nooteboom-trailer til et fleksibelt køretøj.
Læs mere
|
| |
De unge tog over Generationsskifte i Pacton Scandinavia blev afsluttet i år, da Grethe og Jørgen Hansen overdrog virksomheden til Henrik Korsdal Pedersen og Klaus Jørgen Gierl.
Læs mere
|
| |
Fra VVS-mand til vognmand Der skulle ske noget nyt i Ove Jørgensens liv – og så blev han entreprenør, maskinudlejer og vognmand.
Læs mere
|
| |
| Månedens Portræt |
Pris for svære løft JJ Kraner går efter udfordringerne ved de tunge og svære løft for byggeri og industri.
Læs mere
|
| |
Tunge læs i hele Danmark Vognmandsfirmaet Alfred Nielsen A/S i Smidstrup ved Fredericia har specialiseret sig i entreprenørkørsel og maskintransport.
Læs mere
|
| |
Det man er bedst til Brdr. Jensen Møbeltransport A/S i Rødovre ser frem til bedre tider.
Læs mere
|
| |
Her er plads til alle Sønderjyllands Fragt Service i Haderslev er en usædvanlig virksomhed. Direktør Anni Schondelmeier tager det sociale ansvar alvorligt. Læs mere
|
| |
Hausteins historie En af landevejstransportens kæmper, Willy Haustein, er fyldt 80 år.
Læs mere
|
| |
| ARTIKLER |
Logistikpark giver bedre miljø
|
| |
Fem lastbiler i tæt løb
|
| |
Godt brølt MAN
|
| |
Fornuftige Scania
|
| |
Positiv overrasket over forbruget på ny Scania med EGR
|
| |
|
|
| Dansk Transport Forlag i Padborg er transportbranchens uafhængige mediehus. Vi udgiver følgende medier: Danmarks Transport-Tidende, Trans Inform og nyhedsbrevet TTN.
Danmarks Transport-Tidende skriver blandt andet om national og international godstransport (landevejstransport, luftfragt, skibsfart, jernbanetransport), havne, lufthavne, transportcentre, kombiterminaler, logistik (3PL, lagerhotel, spedition), supply chain management (SCM), it-løsninger til transporterhvervet (GPS, digital tachograf, flådestyring), varebiler/vans, økonomi (leasing, finansiering, leje, uddannelse, kurser) samt politik (trafik, transport, gods).
Trans Inform skriver blandt andet om godstransport på landevej og leverandører i branchen, herunder lastbiler (Volvo, Scania, Mercedes, DAF, MAN, Iveco m.fl.), trailer, tippelad, påhængsvogne, dæk, kraner, karosseri/opbygninger og containere.
Dansk Transport Forlag er en del af det internationale transportmediehus DVV Media Group, Hamburg, som udgiver fagtidskrifter og –magasiner i hele Europa, Indien samt Dubai. |