| NYHEDER |
| INFORMATION |
| RESSOURCER |
|
|
|
 |
| Til Lands |
16.05.08 kl. 13:23
Så blev de frie
FDL står nu får Frie Danske Lastbilvognmænd – og det skal være med til at skaffe flere medlemmer. I 53 år har FDL stået for Foreningen af Danske Langtursvognmænd. Men siden i går står de tre bogstaver for Frie Danske Lastbilvognmænd.
Hamskiftet blev markeret ved en reception på Gateway E45 i Vejle, hvor formand Christian Jensen (foto) ikke lagde skjul på, at den nye profil skal være med til at sikre foreningen flere medlemmer.
- Vi har fortjent mange flere medlemmer for det, vi står for, siger Christian Jensen, når vi har talt om medlemskab med potentielle emner, er vi ofte stødt på bemærkninger om, at de ikke er langtursvognmænd.
Navnet FDL kunne ifølge Christian Jensen egentlig også godt passe på Frække Danske Lastbilvognmænd eller på Fattige Danske Lastbilvognmænd:
¬- For vi er både frie, lidt frække og vi er heller ikke rige.
FDL har trods navneskiftet tænkt sig, at fastholde linjen med at bide politikerne i haserne.
- Det vigtigste er, at vi har gejsten og at vi fortsat vil kæmpe for vognmændenes sag uden skelen til om det enkelte medlem har én eller tyve biler, siger Christian Jensen.
Receptionen var samtidig markeringen af, at redaktør Preben Skjøth (foto) har 25 års jubilæum. Den 71-årige er still-going-strong og der var ros fra formanden til redaktøren. Medlemsbladet ”Langtursvognmanden” skifter i øvrigt også navn i forbindelse med FDL’s nye navn og bliver til ”Lastbilvognmanden”.
|
| |
|
 |
| |
| Fra Trans Inform |
| Sommers hjørne |
Dronningerige Læs mere |
| |
| Tema |
Krone lancerer nyheder Stigende krav til støjfrit materiel er på vej. Ny presenningsløsning sparer dyrbar tid.
Læs mere
|
| |
Sikkerhed og økonomi går hånd i hånd Continental fortsætter udviklingen af nye dæk og præsenterer ny dæk-generation. Læs mere
|
| |
Nye behov skaber nye produkter Linktraileren er en udfordring for producent af bagsmæklifte. Zepro har et godt bud på en løsning.
Læs mere
|
| |
Tippeladstrailer på slankekur Den nye Kel-Berg tipper har tabt et par hundrede kilo.
Læs mere
|
| |
Broshuis først med specialdesignet vingetrailer Vindmøllerne bliver større og det smitter af på transportmateriellet.
Læs mere
|
| |
| Månedens Køretøj |
Maskintrailer til både let og groft brug Goldhofer med styrende aksler er en ren Rolls-Royce-løsning. Læs mere
|
| |
AMT suger interessen til sig Veludstyret tippeladssættevogn til transport af løsvarer.
Læs mere
|
| |
Nooteboom klarer det grove Specialtrailer kan både anvendes til stort og småt. To registreringer gør Nooteboom-trailer til et fleksibelt køretøj.
Læs mere
|
| |
De unge tog over Generationsskifte i Pacton Scandinavia blev afsluttet i år, da Grethe og Jørgen Hansen overdrog virksomheden til Henrik Korsdal Pedersen og Klaus Jørgen Gierl.
Læs mere
|
| |
Fra VVS-mand til vognmand Der skulle ske noget nyt i Ove Jørgensens liv – og så blev han entreprenør, maskinudlejer og vognmand.
Læs mere
|
| |
| Månedens Portræt |
Pris for svære løft JJ Kraner går efter udfordringerne ved de tunge og svære løft for byggeri og industri.
Læs mere
|
| |
Tunge læs i hele Danmark Vognmandsfirmaet Alfred Nielsen A/S i Smidstrup ved Fredericia har specialiseret sig i entreprenørkørsel og maskintransport.
Læs mere
|
| |
Det man er bedst til Brdr. Jensen Møbeltransport A/S i Rødovre ser frem til bedre tider.
Læs mere
|
| |
Her er plads til alle Sønderjyllands Fragt Service i Haderslev er en usædvanlig virksomhed. Direktør Anni Schondelmeier tager det sociale ansvar alvorligt. Læs mere
|
| |
Hausteins historie En af landevejstransportens kæmper, Willy Haustein, er fyldt 80 år.
Læs mere
|
| |
| ARTIKLER |
Logistikpark giver bedre miljø
|
| |
Fem lastbiler i tæt løb
|
| |
Godt brølt MAN
|
| |
Fornuftige Scania
|
| |
Positiv overrasket over forbruget på ny Scania med EGR
|
| |
|
|
| Dansk Transport Forlag i Padborg er transportbranchens uafhængige mediehus. Vi udgiver følgende medier: Danmarks Transport-Tidende, Trans Inform og nyhedsbrevet TTN.
Danmarks Transport-Tidende skriver blandt andet om national og international godstransport (landevejstransport, luftfragt, skibsfart, jernbanetransport), havne, lufthavne, transportcentre, kombiterminaler, logistik (3PL, lagerhotel, spedition), supply chain management (SCM), it-løsninger til transporterhvervet (GPS, digital tachograf, flådestyring), varebiler/vans, økonomi (leasing, finansiering, leje, uddannelse, kurser) samt politik (trafik, transport, gods).
Trans Inform skriver blandt andet om godstransport på landevej og leverandører i branchen, herunder lastbiler (Volvo, Scania, Mercedes, DAF, MAN, Iveco m.fl.), trailer, tippelad, påhængsvogne, dæk, kraner, karosseri/opbygninger og containere.
Dansk Transport Forlag er en del af det internationale transportmediehus DVV Media Group, Hamburg, som udgiver fagtidskrifter og –magasiner i hele Europa, Indien samt Dubai. |