Danmarks Transport-Tidende                5. februar 2012 Månedsmagasinet

NYHEDER
INFORMATION
RESSOURCER

Til Vands
09.09.10 kl. 13:22
Hård fængselsstraf til pirat
Kapring af danske skib koster somalisk pirat 25 år bag tremmer. (Foto: US Navy/J.R. Zalasky)image

Det blev en skæbnesvanger fejltagelse for den 38-årige somaliske pirat Jama Idle Ibrahim, da han i april sammen med seks ’kolleger’, angreb et forsyningsskib fra den amerikanske flåde. Piraterne skød mod det gråmalede forsyningsskib, som de troede var en handelskib, men USS Ashland var alt andet end tandløst og besvarede ilden. En af de i alt syv pirater blev dræbt og de resterende seks måtte springe i vandet, da der gik ild deres skiff. De seks overlevende blev alle bjerget og arresteret.
Angrebet kostede i sidste måned Jama Idle Ibrahim, der også er kendt som Jaamac Ciidle, et dom på 30 års fængsel ved en domstol i Virginia.

Dansk kapring
Nu har Jama Idle Ibrahim fået en ny dom på 25 års fængsel, for kapringen af det dansk ejede handelsskib CEC Future i 2008. Det danske ejede handelsskib og besætningen slap først fri efter 71 dage, da ejeren – rederiet Clipper – betalte en løsesum på næsten ni millinoer kroner, skriver dr.dk.
Den hårde dom hilses med tilfredshed af Clipper Gruppens direktør, Per Gullestrup, der selv var tæt involveret i forhandlingerne med de somaliske pirater.
- Vi får ikke de penge tilbage. Det tror jeg ikke. Men det drejer sig også om at sende et signal om at det ikke går ustraffet hen, at kapre et skib og holde det og besætningen fangen i 71 dage, siger Per Gullestrup ifølge DR-Nyheder.
 
 
   
 
Ledige job i branchen
 
 
 
 
 
 
Fra Trans Inform
Pitstop
Når man engang i mellem tager turen til København som turist eller i forretningsmæssig sammenhæng, priser man sig lykkelig over ikke at skulle bo i det trafikale kaos hele året rundt. Læs mere
 
Artikler
Fair play, tak
 
Køre- og hviletid - om hvordan 29 nogle gange er 30
 
Danske vognmænd bør vælge side
 
Den vigtige afslutning
 
Krone har styr på temperaturen
 
Månedens Køretøj
Ringenes herre
Maskinindustriens behov for større emner ændrer også behovene i transportbranchen. Læs mere
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dansk Transport Forlag A/S · Jernbanegade 18 · DK-6330 Padborg · Tel: 45 70100506 · Fax: 45 74674047
Dansk Transport Forlag i Padborg er transportbranchens uafhængige mediehus. Vi udgiver følgende medier: Danmarks Transport-Tidende, Trans Inform og nyhedsbrevet TTN.

Danmarks Transport-Tidende skriver blandt andet om national og international godstransport (landevejstransport, luftfragt, skibsfart, jernbanetransport), havne, lufthavne, transportcentre, kombiterminaler, logistik (3PL, lagerhotel, spedition), supply chain management (SCM), it-løsninger til transporterhvervet (GPS, digital tachograf, flådestyring), varebiler/vans, økonomi (leasing, finansiering, leje, uddannelse, kurser) samt politik (trafik, transport, gods).

Trans Inform skriver blandt andet om godstransport på landevej og leverandører i branchen, herunder lastbiler (Volvo, Scania, Mercedes, DAF, MAN, Iveco, Renault, Sisu m.fl.), trailer, tippelad, påhængsvogne, dæk, kraner, karosseri/opbygninger og containere.

Dansk Transport Forlag er en del af det internationale transportmediehus DVV Media Group, Hamburg, som udgiver fagtidskrifter og –magasiner i hele Europa, Indien samt Dubai.